Ceny komodit už třetí týden rostou. Všeobecný vzestup energetiky a kovů více než vyvážil oslabení některých oblastí zemědělského sektoru. A tak se Bloomberg Commodity Spot Index, který sleduje výnosy za přední kontraktní měsíc hlavních komoditních futures, i ke konci minulého týdne nadále držel poblíž desetiletého maxima.
Jedním z klíčových faktorů zůstává rostoucí inflace, k níž do určité míry přispívají zvýšené náklady vstupů způsobené prudkým vzedmutím cen komodit. V Číně dosáhla inflace výrobních cen, měřená pomocí PPI, nejvyšší úrovně od roku 2008. V rámci nepolevující snahy přitáhnout cenám komodit uzdu a udržet inflaci pod kontrolou už začaly vládní úřady nabízet uvolnění státních rezerv průmyslových kovů. Také v USA stouply spotřebitelské ceny meziročně o 5 %, což představuje nejrychlejší tempo růstu od roku 2008, a jádrová inflace se vyšplhala nejvýš od roku 1992.
To ovšem nijak neodstrašilo investory na dluhopisovém trhu, kde se výnosy propadly na nová minima současného cyklu. Za tímto trendem stojí fakt, že v současnosti akceptují názor Fedu, že se prudce rostoucí inflace brzy zklidní, ale i záplava likvidity – na trh jsou totiž pumpovány další a další dolary. Americké ministerstvo financí dál snižuje prostředky na svém účtu, takže do 1. srpna zbude z loňských 1800 miliard dolarů jen necelých 500 miliard. Kombinace nižších výnosů a slabšího dolaru přispívá k ochotě riskovat na všech trzích, včetně těch komoditních.
Největším vzestupem se mohou za poslední týden pochlubit dva komoditní future kontrakty zaměřené na Evropu, které ve výše zmiňovaném komoditním indexu zohledněny nejsou — Dutch TTF Gas (futures na zemní plyn na holandském obchodní bodě TTF) a ECX Carbon (futures na uhlíkové emise na evropské emisní burze). Front-month kontrakt na plyn na obchodním bodě TTF, který představuje evropský referenční kontrakt, dosáhl svého pětiměsíčního maxima. Příčinou je spojení omezené nabídky kvůli nadprůměrným teplotám, dočasného přiškrcení dodávek plynu z Norska a Ruska a samozřejmě i dalšího zdražování evropských emisních povolenek. Jejich cena už přesáhla 53 € za tunu.
V posledním roce a hlavně od loňského listopadu vystřelil futures kontrakt ICE EUA, který odpovídá jedné tuně uhlíkových emisí, strmě vzhůru. Obchoduje se už na 40 eurech, tedy 300 % nad průměrem předchozích pěti let. V listopadu se totiž objevily první zprávy o funkční vakcíně, což byl jasný signál, že existuje cesta ke globálnímu zotavení. Zároveň byl americkým prezidentem zvolen Joe Biden, jehož politika je více ekologicky orientovaná.
Zdroj: Saxo Group
Železná ruda: Výsledkovým tabulkám vévodily v posledním týdnu také futures na železnou rudu obchodované v Singapuru. Jejich výrazné posílení bylo jen pokračováním zotavení po 27% propadu z minulého měsíce, kdy se Čína poprvé neúspěšně pokoušela zkrotit prudký růst cen komodit. Navzdory vládním snahám však zůstává poptávka čínských ocelářů vysoká a trh teď pozorně sleduje, zda nedojde k přerušení dodávek z Brazílie.
Pohyby na obilných trzích byly nejednoznačné, ale celkově ceny v týdnu následujícím po každoměsíčním zveřejnění zprávy WASDE (World Agriculture Supply and Demand) amerického ministerstva zemědělství spíše klesaly. Poté, co zpráva potvrdila, že bude nabídka kukuřice kvůli výrazné poptávce výrobců etanolu a exportních sektorů nižší, než se očekávalo, si kukuřice už druhý týden po sobě polepšila – i když nijak extra. Meteorologické modely navíc předpovídají, že bude v klíčových produkčních regionech USA dál převládat suché počasí. U pšenice sice nedávno došlo ke korekci kvůli obavám, že se na její úrodě podepíše sucho, ale už se vzpamatovala a v minulém týdnu se její cena nikam nepohnula. Sójové boby mezitím zůstávají pod tlakem. Americké ministerstvo zemědělství totiž prohlásilo, že budou jejich zásoby větší, než se očekávalo, protože vysoké ceny tlumí poptávku po sójovém oleji i sójovém šrotu.
Ropa už třetí týden stoupala. Ropa Brent získala oporu nad 70 dolary a WTI uzavřela nejvýš od roku 2018. Ale i když se v druhé polovině letošního roku sice očekává další vzestup, tempo růstu se poněkud zmírnilo. Trhy se začaly zamýšlet nad tím, zda už se většina obnovené poptávky západní polokoule do cen nepromítla.
Ve čtvrtek jsme byli svědky toho, jak by se mohla na cenách krátkodobě negativně podepsat jaderná dohoda s Íránem. Algoritmy, kterými se řídí velká část denního obchodování na trhu s futures, totiž chybně vyhodnotily zprávu, že Spojené ztráty zrušily sankce vůči jednomu íránskému občanovi a nikoli celému Íránu, a na okamžik zavládl chaos. Ceny ropy Brent i WTI se na krátko propadly o více než 2 %. Později se však vrátily zpět na původní úroveň. Podle webu TankerTrackers.com má íránská flotila supertankerů v současnosti naloženo 70 milionů barelů kondenzovaného plynu a hladina zásob dál stoupá. Poptávka jejich největšího zákazníka, Číny, je totiž nedostatečná.
Pravidelné zprávy organizací EIA, OPEC a IEA vidí poptávku po ropě slibně a IEA očekává, že se celosvětová poptávka koncem příštího roku vrátí na úroveň před pandemií. Návrat Íránu na světové trhy by sice mohl v příštích měsících přinést nálož dalších barelů a uspokojit poptávku na zbytek roku, ale kartel OPEC+ je nyní nepochybně dost silný a schopný na to, aby si mohl diktovat, kterým směrem ceny ropy zamíří. Ale když budou nabídku v nadcházejících měsících uměle tlumit, riskují, že v příštím roce ztratí svou výhodu. IEA totiž očekává, že v roce 2022 vyroste kvůli vysokým cenám produkce mimo OPEC až o 1,6 milionu barelů.
Odhadnout cílovou cenu politicky kontrolované komodity, jakou je ropa, není právě snadné, ale i když existuje riziko krátkodobé korekce, mají ceny v současnosti vzestupnou trajektorii a ropa Brent má možná nakročeno ke svému maximu z roku 2019, kdy se prodávala za 75 dolarů.
Zdroj: Saxo Group
Zlato i stříbro si prošly obdobím konsolidace a dnes už je uzavírání krátkých pozic ve zlatě ze strany fondů sledujících dlouhodobé trendy víceméně za námi. Po zatím lehké korekci a největší změně indexu CPI za celá desetiletí si oba kovy znovu našly kupce. Ale místo toho, aby se jako inflační zajištění na hladině podpory zastavily, odrazily se od ní. Výnosy z dluhopisů se totiž propadly na další minimum tohoto cyklu, když trh došel k závěru, že je inflace pouze přechodná a Fed ve svých snahách jen tak nepoleví.
Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank
One comment
Comments are closed.